Без рубрики

Тарас Шевченко

clip_image001

Усі ми родом з дитинства. З країни дзвінких бурульок-льодяників, срібних і золотих медових кульок березневих котиків, гудіння бджіл над заметами вишнево-яблуневого кольору, таємничої лісової гущавини.

Саме у цій таємничій чарівній країні протікало і Тарасові дитинство. На жаль, з самого того раннього віку над ним тяжіло прокляття. І зовсім не кріпосна убогість була причиною того прокляттям. Не у бідності народився Тарас. Давно в минуле відійшли ті часи, коли кріпак нічого не мав. Це ж вже було Х1Х століття. Кріпаки, починаючи з 14-15 річного віку повинні двічі на тиждень йти на панщину і робити безвідмовне те, що їм накаже панський управитель. Повинні платити грошима або натурою десятину вирощеного на тій землі, що їм надав пан. Хай і успадкували ту землю вони від батьків, але Закон віддав її панові. Київський губернатор Бібіков подавав цареві, рапорт про те, що багато хто з поміщиків творить беззаконня і вимагає від кріпаків в посівну або жнива відпрацьовувати не 2, а 3 дні на тиждень. Рапортує і просить дозволу покарати винних…

Усе, що кріпак заробив на стороні залишалося йому. На зароблене він міг і сам покупатися і викупити землю. Найвідоміші цукрозаводи — Терещенко, Ханенки, Семіренки вийшли з кріпаків. Самі себе викупили…

Не з бідних була і сім’я Тараса. Батько його Григорій Іванович Шевченко-Грушевский одружився не по вибору батьків, а по любові, на красуні Катерині Бойко, дочці заможного козака, що покріпачив, Якима Бойка з Морінцев.

Тарас Григорович Шевченко народився в 1814 році у березні (по новому стилю) у будинку Катерини і Григорія Шевченка. Будинок його діда Якима Бойка знаходитися поруч. Батьками Тараса були кріпосними селянами місцевого пана Энгельгардта.

У Моринцях майбутній Кобзар Тарас Шевченко часто бував в дитинстві і юності. Ці краї він барвисто описує у своїх творах.

Існує ще інша версія. Ніби-б дід Тараса Шевченка несправедливо вибив дозвіл у місцевого керівника на заселення хати, що поруч стоїть, яка належала селянинові Колісникові. Колісник в ті часи служив в солдатах, тоді була війна з Наполеоном, дружина його померла при пологах. І в його хату вселилися батьки Тараса Шевченка. Але не довгим було те щастя. Тарас народився 25.02.1814, а вже через півтора роки, розбивши Наполеона, повернулася в Росію велика частина армії. Повернувся з армією і Колісник. Але не захотів він більше тягнути солдатську лямку. Втік. Пішов він додому, а в його подвір’ї живе сімейство його сусіда Бойка. Прокляла людина зайд, та і попрямував в гайдамаки. В ті часи навкруги Моринців були величезні темні ліси з непролазною гущавиною. Ось в ту гущавину і попрямував бідолаха.

Можливо тому такі кровожерні образи гайдамак в поемах Тараса.

Через два роки батьки Тараса переселилися в село Кирилівка, де він провів своє дитинство.

Кинувся Григорій Шевченко в ноги тестеві і батьку, щоб позбавили вони його від того гайдамаки. Порадилися батьки, та і купили йому за 200 рублів будиночок з садибою в Кирилівці, щоб не мучив його більше та гайдамака Копій… А тепер скажіть самі, чи сьогодні кожен український селянин зможе купити своєму синові будинок з ділянкою землі?

У цьому тихому саду, в цій долині бабки над струмком і протікало щасливе раннє дитинство Тараса. Коли не бігав вулицею з такими ж голомозимі малюками, то блукав своїм садом, спускався в долину, укладався під величним лопухом і дивився на хвилі свого струмка, який відносився кудись у безмежність..

Мати його померла в 1823 році; у тому ж році батько одружився повторно на вдові, що мала трьох дітей. Вона відносилася до Тараса суворо. До 9-річного віку Тарас був під опікою своєї старшої сестри Катерини, дівчини доброї і ніжної. Незабаром вона вийшла заміж.

Батько Тараса був грамотним. Хотів, щоб грамотними були і його діти. Так от, коли Тарасу виповнилося 8 років, батько віддав його вчитися грамоті в церковно-приходську школу. Треба сказати, що на Україні ті школи при церквах були переважно польські. Адже, хоч і приєднавши Польщу до України ще за часів Катерини Великої, Росія залишила на Україні усе так, як було при Речі Посполитій.

У 1825 році, коли Шевченку йшов 12-й рік, помер його батько. З того часу починається важке кочове життя безпритульної дитини : спочатку прислуговував у дячка — учителі, потім по навколишніх селах у дячків – малярів («богомазів», тобто художників-іконописців).

У свій час Шевченко був пастухом овець, потім служив у місцевого священика погоничем. У школі учителя-дячка Шевченка вивчився грамоті, а у малярів познайомився з елементарними прийомами малювання. На шістнадцятому році життя, в 1829 р., він потрапив в число прислуги поміщика Энгельгардта, спочатку в ролі кухарчука, потім козачка. Пристрасть до живопису не покидала його.

Помітивши здібності Тараса, в період перебування у Вильне, Энгельгардт віддав Шевченку в навчання викладачеві Виленского університету портретистові Яну Рустему. У Вильне Шевченка пробув близько півтора років, а з переїздом на початку 1831 року в Санкт-Петербург, Энгельгардт, маючи намір зробити зі свого кріпосного домашнього живописця, послав його в 1832 році в навчання до «різних мальовничих справ цеховому майстрові» В. Ширяєву.

У 1836 році, змальовуючи статуї в Літньому саду, Шевченко познайомився зі своїм земляком, художником І. М. Сошенко, який, порадившись з українським письменником Е. Гребінкою, представив Тараса конференц-секретарю Академії витівок В. І. Григоровичу, художникам А. Венецианову і До. Брюллову, поетові В. Жуковському. Симпатія до юнака і визнання обдарованості малоруського кріпака з боку видатних діячів російської культури зіграли вирішальну роль у справі викупу його з неволі.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход / Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход / Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход / Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход / Изменить )

Connecting to %s