Обучение

Одіссей — герой поем Гомера

clip_image002

Одіссей — герой поем Гомера «Іліада» і «Одіссея» (між Х-VIII ст. До н.е.), а також багатьох трагедій і поем. У грецькій міфології — цар острова Ітаки. Син Лаерта, чоловік Пенелопи, батько Телемаха. Розповідаючи про Одіссеї, Гомер вживає епітети «велемудрий», «богорівний», «багатостійкий», «у випробуваннях твердий».

Образ Одіссея несе в собі нові, порівняно з героями "Іліади", риси. Біографія героя спочатку належала до авантюрно-казкових сюжетів з поширеним фольклорним мотивом і не була пов’язана з подіями Троянської війни. У Гомерову епоху ці мотиви доповнюються новими ідеями: повернення на батьківщину, любов до родинного вогнища, страждання героя через гнів богів. Не випадковим є ім’я героя (Одіссей — "ненависний богам", "той, хто зазнав гнів").

Нещодавно одружився Одіссей не хотів залишати прекрасну Пенелопу, яка щойно народила первістка-сина. Дізнавшись, що Менелай, Агамемнон, старець Нестор і Паламед, син царя Евбеї, приїхали на Ітаку, щоб запросити його брати участь у війні проти Трої, Одіссей прикинувся божевільним, став орати поле, запрягши в плуг вола та віслюка; полі він засівав не насінням, а сіллю. Хитрість його розгадав Паламед. Він поклав в борозну, по якій йшов Одіссей, його немовляти-сина. Дійшовши до хлопчика, Одіссей зупинився. Удавання було розгадано. Але з тих пір Одиссей злюбив Палами-та й згодом помстився йому. Грекам передбачили, що перший з них, хто зійде на троянський берег, загине. Коли після довгого плавання кораблі досягли Трої, Одіссей кинув свій щит на берег і скочив на нього. Зійшов слідом за ним з корабля Протесілай загинув у першому ж бою.

В історії Троянської війни йому відводиться важлива роль. Герой бере участь у всіх вирішальних епізодах війни, без нього не приймається жодне важливе рішення. Йому вдається визначити місцезнаходження Ахілла, захованого Фетидой; до початку війни він намагається вести мирні переговори з троянцями. Особлива роль Одіссея в останні роки війни (розвідка з Діомедом у ворожий табір, викрадення Палладія — оберега Трої; ідея спорудження дерев’яного коня).

Одіссей, герой Троянської війни, тепер постає перед нами як мандрівник мимоволі, відкривач нових земель. Він відмінно володіє і мечем, і веслом, і знаряддями праці, і словом. У цьому образі втілено народне начало. Дослідники називають Одіссея "хитромудрим", "мудрим", "за розумом рівним Зевсу", підкреслюючи його дипломатичний талант, дар ораторського мистецтва, далекоглядність, обережність і завбачливість. Він жорстокий у своїй помсти, як жорстокі інші герої далеких і суворих часів "дитинства людства". Але визначальною рисою характеру Одіссея є любов до батьківщини. Навіть на безсмертя герой не згоден проміняти свою Ітаку, сім’ю, дружину, сина.

Схематичний образ Одіссея, головного героя поеми.

Одіссей —

Цар острова Ітаки.

Його батько — хитрий Сізіф (Лаерт).

Його дід — Автолік.

Його прадід — бог ГЕРМЕС

(Покровитель спритних з спритних).

Його багатства — отари.

Чому боги вирішили повернути героя на батьківщину? Боги зробили так не з милості, а побоюючись, що Одіссей повернеться додому наперекір долі, всупереч їх волі. Сміливість, хоробрість, самостійність і мужні спроби самоствердження Одіссея змушують богів прислухатися до бажання героя і допомогти йому.

Ідеалом для Гомера залишається патріархальна простота звичаїв, "батьківські стосунки" між господарями і слугами. Симпатії поета на стороні представників знаті, які щиро турбуються про добробут вітчизни і вважають для себе ганебним працювати. Гомер щиро милується Навсікаю, дочкою царя Алкіноя, яка стирає білизну на всю численну родину, дружиною Одіссея, "розумною" Пенелопою, "богинею серед жінок", що дбайливо господарює, займається прядінням, тканням. Пенелопа змальована в поемі як зразок вірності й сімейного благодіяння, благородства.

Двадцять років чекає Пенелопа повернення чоловіка. Вона турботлива мати. Коли Телемах вирушив на пошуки батька, переживає за нього і застерігає від нерозсудливих вчинків. У протистоянні з женихами вона діє за допомогою хитрості. За підказкою Афіни Паллади вона влаштовує змагання з луку, в якому від руки Одіссея і гинуть всі женихи. Дружині Одіссея також притаманне розсудливість і обачність. Коли Одіссей вирішує відкритися їй, Пенелопа спочатку хоче переконати, що перед нею, справді, її чоловік. В образі Пенелопи втілений ідеал жіночої шляхетності і вірності. Одіссея — багатий на події та пригоди життя, узагальнений образ мандрівника

Реклама

Одіссей — герой поем Гомера: 7 комментариев

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s