Без рубрики

Ахілл та Гектор

Ахілл, Ахіллес · один з найбільших героїв Троянської війни, син царя мирмидонян Пелея і морської богині Фетіди. Прагнучи зробити свого сина невразливим і таким чином дати йому безсмертя, Фетіда ночами гартувала його у вогні, а днем натирала амброзією. Одного разу вночі Пелей, побачивши свого малолітнього сина у вогні, вирвав його з рук матері. Відповідно до іншої версії , Фетіда купала Ахілла у водах підземної ріки Стікс, щоб таким чином зробити його невразливим, і лише п’ята, за яку вона його тримала, залишилася вразливою (звідси вираз "ахіллесова п’ята") . Ображена втручанням Пелея, Фетіда залишила чоловіка, і той віддав Ахілла на виховання мудрому кентаврові Хирону, який вигодував його нутрощами левів, ведмедів і диких вепрів, навчив грі на солодкозвучній кіфарі і співу.

З дійшли до нас джерел образ Ахілла найбільш ґрунтовно дано в "Іліаді". Мотив невразливості героя не грає тут ніякої ролі, він є найхоробрішим і найсильнішим з героїв виключно в силу своїх особистих якостей. Він знає, що йому судилося коротке життя, і прагне прожити його так, щоб слава про його безприкладної доблесті збереглася навіки у нащадків. Тому, хоча доля Олени та Менелая цікавить його вкрай мало, Ахілл бере участь у Троянській війні, воліючи героїчну частку довгої, але безславної життя. Ахілл дуже чутливий в питаннях честі; поведінка Агамемнона, забрав у нього Брисеіду, присуджену йому як почесною видобутку, викликає шалений гнів, і тільки втручання богині Афіни запобігає кровопролиття серед ахейських вождів. Відмова Ахілла продовжувати після цього війну призводить до важких наслідків для ахейського війська, але він відкидає спробу примирення з боку Агамемнона; засмучений перемогами троянців, Агамемнон за порадою старця Нестора оголошує через Одіссея та інших вождів, що поверне Ахілла Брисеіду, дасть йому в дружини одну з своїх дочок, а в придане багато багатих міст (кн. IX). Лише коли троянський військо підступає до ахейським кораблям і троянський герой Гектор підпалює один з них, Ахілл дозволяє другу Патроклу, одягнувши його зброю, вступити в бій, щоб відігнати троянців. Кінець гніву Ахілла кладе звістку про загибель Патрокла від руки Гектора. Отримавши від бога Гефеста нові зброю, він потрапляє у бій, нещадно вражає тікають троянців і з допомогою Гефеста долає навіть повсталого проти нього бога річки Скамандр. У вирішальному поєдинку з Гектором Ахілл здобуває перемогу, передвіщає, проте, його власну загибель, про яку він знає від своєї матері і знову чує з вуст помираючого Гектора. Наситивши свою несамовиту лють, герой видає Приаму за великий викуп тіло Гектора.

Гектор син Пріама і Гекуби, головний троянський герой в "Іліаді". Про участь Гектора у військових діях в перші роки війни джерела повідомляють лише, що від руки Гектора пал Протесілай, першим вступив на троянську землю. Прославився Гектор на десятому році війни. Як старший син Пріама і його безпосередній наступник, він очолює бойові дії троянців, сам відрізняючись силою і геройством. Двічі Гектор вступає в єдиноборство з Аяксом Теламонідом, найбільш могутнім після Ахілла ахейським героєм. Під керівництвом Гектора троянці вриваються в укріплений табір ахейців, підступають до ахейським кораблям і встигають підпалити один з них. Гектору вдається також убити перед самими воротами Трої Патрокла і стягти з убитого обладунки Ахілла. Після вступу Ахілла в бій Гектор, незважаючи на благання батьків, залишається з ним у поле один на один і гине у поєдинку у Скейских воріт, пророкуючи близьку смерть самому Ахілла (XXII 25-360). Останній, одержимий жагою помсти за Патрокла, прив’язує тіло вбитого Гектора до своєї колісниці і об’їжджає навколо Трої, тягнучи труп вбитого противника. Хоча надалі Ахілл продовжує оскверняти тіло Гектора, його не стосуються ні хижі звірі, ні тлін; мертвого Гектора оберігає Аполлон, допомогою якого Гектор неодноразово користувався за життя. Бог двічі повертав йому сили в поєдинках з Аяксом, допоміг Гектору під час поєдинку з Ахіллом, поки жереб долі не вказав на неминучість смерті Гектора.

Підтримка, яку надає Гектору Аполлоном, послужила в післягомеровской традиції приводом для твердження, що Гектор був сином самого бога. Аполлон першою піднімала свій голос на захист вбитого Гектора на раді богів, після чого Ахілл отримує від Зевса наказ видати тіло вбитого Пріаму, який влаштовує синові почесні похорон.

Дослідники давньогрецького епосу давно звернули увагу на те, що з ім’ям Гектора не пов’язані будь-які інші події Троянської війни, крім зображених у "Іліаді". Могилу Гектора показували не в Тріаді, а у Фівах; це робить можливим припущення, що за походженням Гектор — Беотійський герой, і його бій з Ахіллом спочатку мало місце на грецькому ґрунті. Тільки відносно пізно образ Гектора був включений у коло сказань про Троянської війні, в яких Гектор більше, ніж будь-який інший герой, уособлює ідею патріотичного обов’язку. Ймовірно, саме тому образ Гектора користується великою симпатією автора "Іліади". З особливою теплотою Гектор зображений у знаменитій сцені прощання з дружиною Андромахою.

clip_image002 clip_image004

Реклама

Ахілл та Гектор: 5 комментариев

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход / Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход / Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход / Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход / Изменить )

Connecting to %s