Обучение

Звук як частина життя

Звук, без сумніву, невід’ємна частина нашого життя. По проведенню чи, або чиєїсь волі, людина живе не в порожнечі, а в повітряному, газової середовищі. Поспішаючи на роботу або навчання, ляскаючи в долоні або пріщелківая пальцями, кожним рухом чи дією, ми розштовхує і обурює незліченні кількості молекул навколоземного простору. Кожен рух або дія породжує масове спрямоване пружне хвилювання частинок повітря або пружні хвилі. Деякі з них, досягнувши людського вуха, сприймаються рецепторними клітинами, таким чином, людина чує найрізноманітніші звуки: шепіт листя, рокіт морського прибою або завивання вітру. Чутні або сприймаються людським вухом звуки ставляться до частотного діапазону від 16 до 20 000 Гц. Це приблизно 16 і до 20 000 коливань в секунду.

Є ще одне явище, яке допомогло звуку зайняти своє місце в нашому житті.

Це явище резонансу, або вимушене зростання гучності за рахунок збіги хвиль джерела звуку з частотами власних коливань. Легко спостерігати явище резонансу в обмежених просторах, тобто для будь-якого приміщення можна знайти тон, при якому звук починає резонувати.

Як відмінний приклад спостереження резонансу можна згадати античні амфітеатри. На жаль, сучасні концертні зали не мають таких ідеальних умов поширення звуку. Наскільки конструкція приміщення відрізняється від ідеалу, настільки більше сюрпризів може піднести явище резонансу: звукові акустичні ями, стояча хвиля і навіть шумовий фон можуть позбавити слухача, як мінімум, задоволення.

За біблійним переказом, приблизно у 2 столітті до н.е., стіни міста Єрихона впали від звуків труб завойовників. У Середній Азії і в даний час є гігантський духовий інструмент Карнаї. Раніше традиційно використовувався у військових / сигнальних / цілях. Звук, який отримують за допомогою мундштука, в чутної області близький до рокітливим "сі" контр октави, добре резонуючи, розноситься на величезні відстані і схожий на дзижчання стурбованого невидимого джмеля. Існування Карна, та й знайдені залишки древнього міста не дозволяють засумніватися в правдивості перекази. І, мабуть, найближчий і доступний приклад резонансу — наш власний голос. Голосові зв’язки слабкі, але звід порожнини рота є для них резонатором, багаторазово посилюючи звук. Губної апарат і щоки "відбудовують" потрібний об’єм, і, під дією коливань голосових зв’язок, ми отримуємо потрібний тон або звук музичний. Таким чином, людина опанував промовою, співом. Цілком особливе місце в нашому житті займає музика. Музика як поєднання різних тонів, викликають злите, узгоджене звучання, як правило, приємне для слуху. Музика цілком конкретно і переконливо може впливати на емоційний стан людини. За допомогою звукових художніх образів музика яскраво відображає дійсність і активно впливає на психіку людини і навіть виховує його. Ще в Стародавній Греції кращих людей держави виховували "в хорах і музиці". Ідеї виховання особистості в музиці використовувалися ще за часів Платона. Прагнучи виховати громадян сувору простоту і мужність, він вимагав встановити над музикою найжорсткіший контроль. У всі часи державний устрій і настрої епохи, висловлюючи свої сподівання, залишали слід в характерній музиці. Прикладом можуть послужити численні військові марші з’явилися в різних країнах в періоди військових дій або завоювань. Але не тільки державний устрій впливало на музику. Історично складаючись на основі народної творчості відповідно до закономірностей еволюції тих чи інших етнічних груп, музична культура різних народів придбала специфічні риси, які не дозволять нам сплутати Шотландські мотиви з ритмами Африки.

Після багатьох століть людство накопичило багатющу колекцію музичної спадщини і виникла нова проблема: як не розгубити всі музичні досягнення, створені за такий великий проміжок часу. На допомогу прийшла звукозапис. І поставила нові завдання: яким чином передати всі тонкощі тембрів, баланс джерел звуку, захистити від шумів і багато, багато іншого. Безумовно, допомога при вирішенні цих завдань приходить від електроніки. У Москві щороку в стінах Московського технічного університету техніки та зв’язку проходить виставка під назвою "Російський High-End". На виставці представляються акустичні компоненти вищого класу, багато з яких дійсно оригінальні по виконанню і близькі за звучанням до живого виконання.

Нові технології також розширили сферу використання звуку: радіо і телевізійне мовлення. Розширився коло музичних інструментів, з’явилися їхні електронні аналоги. В результаті всього вище сказаного, виникла потреба в новій професії. Потреба у фахівцях, що працюють над якістю передачі виконуваного звуку у запису. Вміти почути самому і правильно передати, донести до слухачів музичну красу, ідейний зміст та й будь-яку звукову інформацію повинен вміти звукорежисер. Це далеко не всі, тільки мале коло завдань, що стоїть перед фахівцем в області звукопередачи, але він представляє великий інтерес, має в майбутньому великі перспективи, визначає найширше застосування. Адже звуком користуються всі. Цивілізація досягла такого рівня, що неможливо собі уявити життя без участі звуку.

Звук це частина нашого життя. Звуком займається наука, його використовують в нових технологіях. Громадська культура знаходить в звуці і філософію, і мистецтво і знання, і гармонійний розвиток людської особистості.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s