Без рубрики

Нова Зеландія

clip_image002

clip_image004

clip_image005

Голуб Маша, 7 –А клас
Нова Зеландія

англ. New Zealand
маор.
Aotearoa

clip_image007

clip_image009

Прапор

Герб

Гімн: God Defend New Zealand
(Боже, захисти Нову Зеландію)
God Save the Queen
(Боже, бережи королеву)

clip_image011

Столиця

Веллінгтон

41°17′ пд. ш. 174°27′ сх. д. / 41.283333° пд. ш. 174.45° сх. д

Найбільше місто

Окленд

Офіційні мови

Англійська, Маорі, NZ мова жестів

Державний устрій

Конституційна монархіяМонарх Єлизавета IIГенерал-губернатор Ананд Сат’янанд (Anand Satyanand) — Прем’єр-міністр Джон Кі (John Key)

Незалежність від Великобританії

Домініон 26 вересня 1907

Площа

Загалом 268 680 км²

Води(%) 2,1

Нова Зеландія (англ. New Zealand, маорі Aotearoa) — держава в південно-західній частині Тихого океану, розташоване на двох великих островах (Острів Північний і Острів Південний) і великій кількості (приблизно 700) прилеглих дрібніших островів. Столиця країни — місто Веллінгтон. Населення Нової Зеландії складає близько 4 284 000 чоловік (на листопад 2008 року). Держава побудована на принципах конституційної монархії і парламентської демократії і входить до числа розвинених країн світу.

У XI — XIV віках країна була заселена вихідцями з Полінезії, європейські дослідники відкрили острови в 1642 році. Активне освоєння земель Великобританією почалося з 1762 року. Однією з основних особливостей Нової Зеландії є географічна ізольованість. Найближчими сусідами країни є — до заходу Австралія, відокремлена Тасмановим морем (найкоротша відстань — близько 1700 км); на північ острівні території — Нової Каледонії (близько 1400 км), Тонгу (близько 1800 км) і Фіджі (близько 1900 км).

Королівство Нової Зеландії включає незалежні в державному управлінні, але вільно асоційовані з Новою Зеландією острівні держави Острова Кука, Ніуе, а також незалежну територію Такелау і антарктичну Територію Роса.

Населення 3,52 млн. чоловік, у тому числі близько 74% — новозеландці (чи європейські новозеландці), 9,6% — маори (корінне населення), 3,6% — Полінезія. Офіційні мови — англійський, маорі. Більшість вірян — християни. НОВА ЗЕЛАНДІЯ входить в Співдружність. Визнає главою держави англійську королеву. Законодавчий орган — парламент (Палата представників). Столиця — Велінгтон. Адміністративно-територіальне ділення: 17 регіональних рад. Новій Зеландії належать острови Кука, Ниуэ і Токелау в центральній частині Тихого океану. Грошова одиниця — новозеландський долар.

Понад 3/4 території Нової Зеландії — гори (гора Кука на Південному острові, висота до 3764 м), височини і пагорби; Північний острів менш гористий, в центрі — Вулканічне плато (діючі вулкани, гейзери, гарячі мінеральні джерела; часті землетруси). Клімат субтропічний морський. Середні місячні температури липня 5-12 °C, січня 14-19 °C; опадів від 400 до 5000 мм (у горах) в рік. Річки повноводні, багато озер вулканічного походження. Гірські ліси, кущі і луги.

Заселення Нової Зеландії маори відноситься до 10 — 14 вв. Відкрита європейцями в 17 ст. В 19 ст. почалася англійська колонізація Нової Зеландії (оголошена колонією в 1840), що зустріла опір маори (маорийские війни 1843 — 72). У 1907 НОВА ЗЕЛАНДІЯ отримала статус домініону. З 1930-х рр. у влади знаходяться поперемінно Національна партія (заснована в 1936) і лейбористи (оформилися в партію в 1916).

Назва і його етимологія

clip_image012

Перша карта Нової Зеландії, складена Джеймсом Куком.

Назва, дана країні маорі до появи тут перших європейців, не збереглася, але відомо, що острів Північні маорі іменували Ті І́ка-а-Ма́уі (маорі Te Ika — a — Māui), що може бути переведено як "риба, належна Ма́уі". Мауі — напівбог в легендах маорі, що упіймав в океані величезну рибу, що перетворилася після цього в острів. Острів Південний мав дві поширені назви: Ті Ва́і Пау́наму (маорі Te Wai Pounamu) і Ті Ва́ка-а-Ма́уі (маорі Te Waka a Māui). Перша назва може бути переведена як "нефритова вода", а друге як "човен, що належить Мауі", вже згаданому вище напівбогові легенд маорі. До початку XX століття острів Північний часто іменувався корінними жителями Аотеаро́а (Aotearoa (info)) що може бути переведене, як "країна довгої білої хмари" (ao = хмара, tea = білий, roa = довгий), і пізніше саме ця назва стала загальноприйнятою назвою в мові маорі для усієї країни.

Перший європейський мореплавець, що побував біля берегів цієї країни,, голландець Абел Тасман назвав її "Staten Landt". Саме ця назва була трансформована голландськими картографами в латинське Nova Zeelandia на честь однієї з провінцій Нідерландів — Зеландія (нідерл. Zeeland) і в голландську назву Nieuw Zeeland. Пізніше британський мореплавець Джеймс Кук використовував англійську версію цього імені, New Zealand, у своїх записах, і саме воно стало офіційною назвою країни. Російська назва, Нова Зеландія, є точним перекладом імені, що історично склалося.


Полінезійський період

clip_image013

Військові човни маорі. За переказами саме такі човни використовували перші переселенці з Полінезії. Малюнок XIX століття

Першовідкривачами Нової Зеландії по праву слід рахувати вихідців зі Східної Полінезії, що почали освоєння цих островів в XI, — XIV віках. Декілька хвиль переселень і послідовний розвиток на нових територіях створили дві хоч і багато в чому схожі, але такі, що самостійно розвивалися культури і два народи, що отримали назву маорі (маорі Māori) і мориори (маорі Moriori). Мориори компактно проживали на островах архіпелагу Чатам, а маорі заселяли Північний і Південний острови.

У маорі до цього дня збереглися легенди про полінезійського мореплавця Ку́пе (маорі Kupe), що зробило першу подорож до цих островів на легкому катамарані в середині X століття. Він першим вступив на ці береги, які на той момент були незаселені. Відповідно до цих же легенд декілька поколінь через великий флот з океанських каное покинув свої острови, для того, щоб колонизовать нові землі. Існування самого Купе і флоту колонізаторів оспорюється рядом дослідників, але археологічні знахідки підтверджують історію полінезійського освоєння.

Саме з маорі зустрілися перші європейці, що потрапили на ці землі.

Європейський період

clip_image014

Новозеландські земельні війни. Малюнок, 1868 рік.

clip_image016

Медаль — За службу Нової Зеландії в 1939-1945 роках

Голландський мандрівник Абел Тасман (нидерл. Abel Janszoon Tasman) був першим європейцем, що побачив береги Нової Зеландії в 1642 році.

Англійський мореплавець капітан Джеймс Кук (англ. James Cook) відвідав і обстежував острови в 1768 році. Саме ця подорож поклала початок періоду активного освоєння островів європейцями, першими з яких стали китобої, місіонери і торговці, що улаштовували свої невеликі і нечисленні поселення в основному уздовж берегової риси.

У 1840 році у зв’язку з інтересом Франції, що все посилювався, до колонізації Нової Зеландії Великобританія призначає свого першого лейтенант-губернатора в країні. Ним став Уїльям Хобсон (англ. William Hobson). 6 лютого того ж року при його участі був укладений договір, що дістав по місцю його підписання назву Договір Вайтанги. Не дивлячись на те, що англійська версія договору і його переклад мовою маорі разюче відрізнялися один від одного і допускали значні різночитання, він став основою створення нової держави і дотримується до цього дня. Відповідно до договору, Нова Зеландія переходила у володіння британської монархії, але при цьому для маорі гарантувалося дотримання усіх їх прав, включаючи майнові.

Договір став базою для створення умов, сприяючих співпраці і розвитку стосунків між європейськими поселенцями і племенами маорі. В той же час, розвиток торгівлі, поліпшення умов життя і доступність придбання вогнепальної зброї для маорі підвищили увагу до земельних спор. У 60-70-х роках XIX століття зіткнення в цих питаннях сталі причиною кровопролитних Новозеландських земельних воєн (англ. New Zealand Land Wars), в результаті яких маори втратили велику частину своїх земель.

Що йде за Хобсоном губернатором Нової Зеландії став Роберт Фиц Рой, протести проти стилю управління якого привели до його відставки (18 листопада 1845).

Сепаратистські тенденції серед маори тривали до самого початку XX століття, але завдяки грамотній політиці новозеландської влади, і не в останню чергу — зусиллям прем’єр-міністра Р. Седдона і политика-маори Дж. Кэрролла, сепаратистський рух втратив підтримку. Припиненням активного сепаратизму умовно вважається дата розпуску Парламенту маори в 1902 році.

В середині 1850-х років Нова Зеландія отримала права обмеженого самоврядування, а до кінця 90-х років того ж століття фактично стала незалежною державою. У 1893 році Нова Зеландія стала першою країною у світі, що надала рівні виборчі права жінкам.

У 1901 Нова Зеландія відмовилася від можливого приєднання до Австралійського Союзу, а в 1907 році услід за Канадою і Австралією була проголошена самостійним домініоном. Не дивлячись на те, що впродовж тривалого часу, як і усі домініони Британської Імперії, країна мала незалежне управління, власну внутрішню і зовнішню політику і розвинену економіку, формально вона стала повністю самостійною державою лише в 1947 році. 25 листопада цього року був ухвалений Закон про прийняття Вестмінстерського Статуту (Statute of Westminster Adoption Act 1947). Саме тоді країна формально погодилася на запропоновану Великобританією відповідно до Вестминтерским Статутом 1931 року (Statute of Westminster 1931) повну самостійність усім своїм домініонам. Процес закріплення самостійності держави отримав своє завершення лише в 1986 році, коли в результаті конституційної кризи був прийнятий Конституційний Акт 1986 року (Constitution Act 1986).

Нова Зеландія взяла активну участь в Першій світовій війні. В період 1914-1918 років близько 103 000 новозеландців увійшли до складу бойових підрозділів новозеландської і британської армії (з них близько 3 000 складали маори і представники інших тихоокеанських народів). Багато жінок вирушали на європейський фронт в якості медичних сестер. 16 697 новозеландців загинули у боях, а ще 41 317 отримали поранення. В ході військових дій Нова Зеландія окуповувала Німецьке Самоа (пізнє Західне Самоа і нині Самоа), і аж до отримання незалежності в 1962 році ці острови знаходилися під управлінням Нової Зеландії.

Одній з перших, вже 3 вересня 1939 року, Нова Зеландія оголосила про свій вступ в Другу світову війну. Сформований в перші дні війни 2-ої новозеландський експедиційний корпус прийняв бойове хрещення вже в лютому 1940 року в Єгипті і до кінця війни входив до складу 8-ої армії Великобританії. Близько 140 000 новозеландців взяли безпосередню участь у боях в Європі, в Північній Африці, на Близькому Сході і на Тихому океані, а ще близько 100 000 чоловік проходили службу у складі підрозділів національної оборони на території країни. Частини новозеландської армії брали участь в окупації Японії, а авіаційні підрозділи брали участь в авіамосту по постачанню Західного Берліна під час його блокади радянськими військами в 1948-1949 роках.

Сучасна історія

clip_image017

Набережна центральної частини Окленду.

Розвиток світу в післявоєнні роки хоча і зберіг традиційно дружні стосунки Нової Зеландії з Великобританією, проте привело до того, що США стали основним економічним, політичним і військовим партнером. Віддзеркаленням нових реалій світового устрою стало створення в 1951 році Тихоокеанського пакту безпеки (АНЗЮС) до якого увійшли Нова Зеландія, Австралія і США. Первинним завданням цього пакту стала координація робіт по безпеці в Тихому океані, а пізніше сфера діяльності розширилася і на Індійський океан.

У 1954 році Нова Зеландія спільно з Австралією, Францією, Пакистаном, Філіппінами, Таїландом, Великобританією і США увійшла до Організації договору Південно-східної Азії (СЕАТО), основним завданням якої стала протидія військовому впливу СРСР і країн соціалістичного табору в Південно-східній Азії.

Займаючи унікальне регіональне і економічне положення в Тихоокеанському регіоні, в 1984 році Нова Зеландія кардинально змінила свою військову доктрину, участь в оборонних ініціативах і свою військову політику. Враховуючи потенційну небезпеку, Нова Зеландія ввела заборону на захід у свої територіальні води кораблів з ядерним озброєнням і ядерними енергетичними установками. Оскільки таке рішення, передусім, відбивалося на військово-морському флоті США, то в 1986 США заявили про зняття з себе зобов’язань по участі в забезпеченні безпеки Нової Зеландії. Упродовж усіх наступних років це питання продовжує впливати на новозеландсько-американські стосунки, але в той же час Нова Зеландія і США продовжують зберігати міцні партнерські стосунки.

Продовження активної участі Нової Зеландії в розвитку антиядерної політики в регіоні і заклик до введення заборони на проведення Францією ядерних випробувань на атолі Муруроа і в цілому на Тихому океані, послужили причиною вибуху агентами зовнішньої розвідки Франції в липні 1985 року в порту Окленду судна Rainbow Warrior, що належить організації Грінпіс.

У 1987 році Нова Зеландія уперше у світі законодавчо проголосила свою територію без’ядерною зоною.

Сьогодні Нова Зеландія продовжує розвиватися як незалежна демократична країна і активний учасник міжнародних економічних і політичних відносин, приділяючи особливу увагу розвитку і зміцненню взаємин серед країн Тихоокеансько-азіатського регіону.


Принципи державного устрою

clip_image018

Єлизавета II, королева Нової Зеландії

Нова Зеландія є унітарною державою, заснованою на принципах конституційної монархії і парламентської демократії. У основу системи державного устрою покладений принцип Вестмінстерської моделі парламентаризму.

Нова Зеландія спільно з Токелау, антарктичною територією Роса і вільно асоційованими державами Острова Кука і Ниуэ складають Королівство Нової Зеландії.

У Новій Зеландії немає конституції, що кодифікує, проте існує ряд Конституційних Указів, перший з яких був прийнятий в 1846 році, а останній в 1986 році. Вони, конституційні звичаї і ряд інших законодавчих актів і положень формулюють основні принципи державного устрою. Деяке число актів британського законодавства історично увійшли до конституційної бази Нової Зеландії. Одними з найважливіших серед них є Білль про права 1689 року і Конституційний Указ 1852 року. У політичному житті країни було зроблено декілька спроб введення єдиної конституції країни (остання з них, 1986 року, не знайшла підтримки).

На відміну від сусідньої Австралії, в Новій Зеландії не проводилися національні референдуми з питання переходу до республіканської форми правління, а обговорення обмежуються політичними дебатами і усі сторони дотримуються політики необхідності подальших обговорень. Дві основні партії країни мають протилежні думки з цього питання — лейбористи визнають можливість проголошення республіки, тоді як Національна партія виступає за збереження наявного статусу країни.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s